Parafia pw. św. Ojca Pio w Tychach

Zaproszenie

Pielgrzymka do św. Charbela
Liban 2021 r.Program pielgrzymki ...


Tatry po męsku


Więcej ...
Można również skontaktować się z naszym szafarzem p. Piotrem Rosikowskim i jego synem Tomaszem, którzy są współorganizatorami.


 

Niektóre ważniejsze wydarzenia minionego roku w naszej wspólnocie:

22 stycznia - Nabożeństwo Kolędowe z zaproszonymi Parafianami z Wilkowyj. 29 stycznia rewizyta
23 - 27 stycznia - kolonie zimowe dla dzieci
30 stycznia - Msza św. w intencji członków Grupy Modlitwy św. Ojca Pio oraz ich rodzin w III rocznicę powstania tej Grupy. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił kustosz Bazyliki w Mikołowie ks. dr Mirosław Godziek
4 lutego - V Parafialny Bal Charytatywny
9 lutego - pierwsze spotkanie Kręgu Biblijnego
5 marca - rozpoczynamy Wielki Post. Kazania pasyjne głosi ks. Krzysztof Jarczyk, wikary parafii św. Jana Chrzciciela
25 marca - V rocznica erygowania /oficjalnego powołania/ naszej Parafii. 26 marca o godzinie 11.00. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Prof. Dariusz Walencik, ekonom Archidiecezji Katowickiej
9 kwietnia - rekolekcje parafialne. Prowadzi je ks.Rafał Skitek, dyrektor rada „M”
23 kwietnia - pierwsza w historii parafii Wczesna Komunia św.
6 maja - rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego
19 maja - ks. Bp Adam Wodarczyk udziela młodzieży sakramentu bierzmowania Sakrament Bierzmowania
21 maja - I Komunia św.
15 czerwca - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało
25 czerwca - koniec 5 letniej kadencji Rady Parafialnej. Ogłoszenie składu nowej
17 czerwca - gościmy relikwie św. Ojca Pio
14 - 21 lipca - parafialna pielgrzymka do Toskanii
24 - 28 lipca - wakacyjny wyjazd dzieci
7 sierpnia - 7 rocznica wbicia I łopaty pod budowę i rozpoczęcia prac
23 sierpnia - 1-dniowa wycieczkę do Opawy w Czechach
28 - 30 sierpnia - wyjazdu dla rodzin i młodzieży do Brennej
17 września - X Festyn Parafialno - Dzielnicowy, którego uwieńczeniem był koncert p. Marka Piekarczyka
22 września - oficjalnie zawiązał się w naszej wspólnocie Parafialny Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży /KSM/
24 września - Odpust Parafialny. Kazania głosi i sumie przewodniczył ks. Dziekan Krzysztof Kiełbowicz z Lwówka Śląskiego
2 grudnia - Adwentowy Dzień Skupienia Animatorów Grup Modlitwy św. Ojca Pio z diecezji katowickiej oraz parafii sąsiadujących
4 grudnia - Barbórka
4 grudnia - rozpoczęcie odwiedzin kolędowych.
7 grudnia - Msza św. Róż Różańca Rodziców za Dzieci
8 grudnia - Msza św. w intencji Grupy Dzieci Maryi naszej parafii oraz w intencji Członkiń III Róży im. Siostry Faustyny Kowalskiej

STATYSTYKA PARAFIALNA:

Uczestnictwo w Mszy Świętej w czasie liczenia wiernych w całym kraju:
II Niedziela Wielkanocna:
(Kwiecień 2019’): mężczyźni - 524, kobiety - 575, Razem - 1099
(Kwiecień 2018’): mężczyźni - 531, kobiety - 638, Razem - 1169
Przyjęcie Komunii Świętej:
(2019’): mężczyźni - 349, kobiety - 369, Razem - 718
(2018’): mężczyźni - 304, kobiety - 474, Razem - 778
XXX Niedziela Zwykła:
(Październik 2019’): mężczyźni - 490, kobiety - 543, Razem- 1033
(Październik 2018’): mężczyźni - 439, kobiety - 565, Razem - 1004
Przyjęcie Komunii Świętej:
(2019’): mężczyźni - 227, kobiety - 278, Razem - 505
(2018’): mężczyźni - 191, kobiety - 284, Razem - 475

Śluby:
2019’ - 5
2018’ - 13

Wygłoszone zapowiedzi:
2019’ - 12
2018’ - 19

Spisane protokoły przedślubne:
2019’ - 9
2018’ - 12

Chrzty:
2019’ - 49 (chłopcy 27, dziewczynki 22)
w tym z naszej parafii 28, spoza parafii 21
2018’ - 38 (chłopcy 20, dziewczynki 18)
w tym z naszej parafii 22, spoza parafii 16

I Komunia św.:
2019’ - 23 w tym 1 dziecko przyjęło Wczesną Komunię Świętą
2018’ - 21 w tym 2 dzieci przyjęło Wczesną Komunię Świętą

Bierzmowanie:
2019’ - 73 osobom sakramentu udzielił w naszej kaplicy Bp. Adam Wodarczyk w dniu 22.03.2019
2018’ - 38 osób przygotowywanych w naszej parafii do przyjęcia Sakramentu udzielonego przez Bp. Adama Wodarczyka w dniu 03.04.2018 r. w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach Wilkowyjach

Pogrzeby:
2019’ - 18, w tym 7 pogrzebów w naszej kaplicy
2018’ - 19, w tym 4 pogrzeby w naszej kaplicy

Msze święte:
2019’ - 628, w koncelebrze - 135, Razem - 763 odprawione intencje mszalne
2018’ - 703 odprawione intencje mszalne

Szafarze: 11

Diakon stały: 1

Ksiądz Senior: 1

Rozdaliśmy w tym czasie 36000 komunii św. /o 2000 więcej niż w roku poprzednim/. W czasie objazdów chorych odwiedziliśmy 65 chorych /w ubiegłym roku 59/. Do tej liczby należy dodać tych, których regularnie, co niedziela i w dni świąteczne odwiedzają z Najświętszym Sakramentem nasi szafarze.

FINANSE:

Przypominam, że źródła naszego budowania, utrzymania i funkcjonowania są tradycyjnie następujące:
- parafie patronackie, w których zbierana jest kolekta na naszą budowę,
- parafie, w których dzięki życzliwości tamtejszych księży proboszczów i wiernych zbierana była kolekta na rzecz naszej budowy,
- firmy i sponsorzy wspierający nas finansowo lub w formie ofiarowanego materiału, czy też robocizny,
- prywatni ofiarodawcy,
- kolekty zbierane w naszej wspólnocie.

Na cele charytatywne przeznaczyliśmy kwotę 53200zł /2018’ - 43800zł/ czyli o 9400zł więcej niż w roku poprzednim. Przypominam, że środki pozyskujemy, a następnie nimi dysponujemy głównie z pieniędzy pozyskanych podczas parafialnego balu charytatywnego i zbiórek w kaplicy. Prócz wsparcia dla osób z parafii nasze główne dzieła charytatywne w tym roku to m.in: remont łazienki w mysłowickim Domu Dziecka im. Św. Ojca Pio, opłacenie turnusu rehabilitacyjnego dla osoby niepełnosprawnej wraz z rodzicem, zakup materiałów dla przedszkoli, dofinansowanie letnich i zimowych zajęć dla dzieci i młodzieży w naszej parafii.

Chciałbym też poinformować, że istnieje możliwość przekazania darowizny na cele kultu religijnego, którą może zostać od podatku. W jaki sposób powinna zostać rozliczona darowizna na cele kultu religijnego w zeznaniu rocznym?

Aby odliczyć ulgę z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego (w tym na cele kultu religijnego), należy w pierwszej kolejności określić, jaką wartość mamy prawo odliczyć. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o PIT możliwe jest odliczenie kwoty przekazanej tytułem darowizny, lecz nie więcej niż 6% dochodu. Kolejnym krokiem jest zebranie dokumentacji uprawniającej do skorzystania ulgi (nie dołącza się ich do zeznania, jednakże należy je przechowywać przez okres 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie), czyli w przypadku darowizny:
a) pieniężnej - potwierdzeniem może być co do zasady np. potwierdzenie przelewów na konto obdarowanego w związku z przekazaną darowizną,
b) niepieniężnej, np. figur czy obrazów o charakterze religijnym - potwierdzeniem może być dowód, w którym zostały zawarte informacje: kto jest obdarowywanym i obdarowującym (imiona, nazwiska, adresy), w jakiej wartości jest darowizna oraz załączone oświadczenie osoby obdarowanej, że przyjęła darowiznę. W przypadku darowizny niepieniężnej za dowód może również posłużyć co do zasady umowa darowizny.

Skorzystanie z ulgi w zeznaniu rocznym wskazuje się w załączniku PIT/0 w części D.
Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/

PRACE BUDOWLANE:

Główna część dachu została pokryta dachówkami /łącznie z obróbką blacharską/. Obłożenie cegłą na zewnątrz połowy kościoła. Obłożenie cegłą na zewnątrz całego budynku probostwa. Wylewki i tynki na probostwie. Wstawienie większej części okien do kościoła. Zakończyliśmy prace związane z łącznikiem pomiędzy budynkiem parafialnym i probostwem /łącznie z pokryciem dachówką/. Prace wykończeniowe w przyszłej kancelarii. Zakończenie prac związanych z tarasem na budynku parafialnym. Osadzenie figury Ojca Pio przy wejściu do budynku parafialnego oraz zamontowanie płyt z zielonego marmuru przy Ojcu Pio i dzwonie w patio. Figura Matki Bożej w patio osadzona na cokole.

PLANY:

Gdzieś tam, w głębi serca plany mieszają się z marzeniami. Tak - mam i jedne i drugie. Dotyczą one naszej wspólnoty - byśmy jeszcze bardziej umocnili swoją więź z Panem Bogiem i ze sobą wzajemnie. A jeśli chodzi o naszą budowę - by nie brakło dobrych i życzliwych ludzi, którzy będą wspierać modlitwą, pracą i ofiarą. No i jeszcze to jedno - byśmy w tym nowym roku … wierzę, że Wiesz, co mam na myśli...

I na koniec - nie może zabraknąć słów, które pojawiają się przy każdym podsumowaniu kolejnego roku, bo taka jest i dziś potrzeba mojego serca: Podsumowując ten rok chciałbym Wam wszystkim powiedzieć: PRZEPRASZAM - bo wiem, że błędów się nie ustrzegłem i wiele dobra zaniedbałem. DZIĘKUJĘ - za dobroć, której ciągle tak wiele ja sam /choć nie zasłużenie/ i nasza wspólnota otrzymujemy. Za to, że to właśnie w tej kaplicy i w tej wspólnocie chcecie przeżywać świętowanie spotkania z Bogiem w liturgii. PROSZĘ - o Waszą obecność, modlitwę, wsparcie i pomoc na miarę możliwości. I mimo, że słowa te powtarzam każdego roku - każdego roku są szczere i prawdziwe.

Amen.

 

Liturgia słowa

Msze święte

Nd: 80011001400
1900(recytowana z homilią)
Pn, Cz, Pt: 1800
Wt, Śr: 630
So: 8001800

Delegat

Delegat ds. Ochrony
Dzieci i Młodzieży

Ks. Łukasz Płaszewski
Kuria Metropolitalna
ul. Jordana 39
40-043 Katowice
kom.: +48 519 318 959
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Licznik odwiedzin

Dziś121
Wczoraj113
Tydzień644
Miesiąc2701
Razem576428