Parafia pw. św. Ojca Pio w Tychach

Już za tydzień rozpoczynamy Adwent, czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Jest to również czas Mszy św. Roratnych. Mam świadomość, że ze względu na panującą sytuację również i w tym temacie będzie to inny czas niż ten, jaki przeżywaliśmy do tej pory. Już dziś chciałbym wszystkich Was zaprosić i do kaplicy, ale i do wspólnego przeżywania naszych spotkań przez łącza internetowe.
Więcej szczegółów za tydzień…

Drodzy Parafianie, Przyjaciele.

Jak już zapewne wielu z Was wie, w tym roku, ze względu na trwającą pandemię, nie odbędą się, w tradycyjnej formie, Odwiedziny Duszpasterskie (Kolęda). W tym trudnym dla nas wszystkich czasie potrzebujemy Bożej opieki i Bożego błogosławieństwa. Dlatego pragniemy spotkać się w naszej kaplicy na Eucharystii, by wspólnie prosić Bożą Opatrzność o zdrowie i wszelkie potrzebne łaski dla nas i naszych rodzin. Po Mszy udzielone zostanie indywidualne błogosławieństwo oraz wręczone zostaną kolędowe obrazki każdemu uczestnikowi Liturgii. Msze sprawowane będą, począwszy od pierwszego weekendu grudnia, w soboty (o godzinie 17.00) i w niedziele (o godzinie 16.00), dla mieszkańców poszczególnych ulic. Plan Mszy św. wraz z rozpisanymi ulicami podany zostanie najpóźniej do przyszłej niedzieli.

Z całego serca zapraszam Was wszystkich do wspólnych spotkań i modlitwy.

 

Ksiądz Darek

 


Fot. Piotr Rosikowski

W naszej parafii, jak co roku w tym dniu odbyła się uroczysta Msza w intencji naszych ministrantów oraz szafarzy i służby liturgicznej oraz ich rodzin. Podczas Mszy Św. 3 najmłodszych stażem ministrantów przyjęło kołnierze na znak pełnego wstąpienia do grona ministrantów. Ksiądz Darek skierował do całej służby liturgicznej słowa uznania i podzięki za czas spędzany przy ołtarzu.

Kochani…

Nasi ministranci oraz szafarze oprócz grupy ludzi posługujących przy ołtarzu tworzą również wspólnotę, w której należy dostrzec wzajemną pomoc, przyjaźń, wspólnie spędzany czas – nie tylko przy ołtarzu. Posługa ministrancka jest doskonałym miejscem do formowania się młodych chłopców w wierze, szacunku do drugiego oraz posłudze potrzebującym. I choć słowa te mogą wydawać się zbyt „monumentalne”, to jednak w trudnym czasie pandemicznej próby, jaki teraz przeżywamy, świadome trwanie we wspólnocie, budowanie relacji i doświadczenie wzajemnego wsparcia, które wśród nich dostrzegam, ma szczególną wartość zarówno dla mnie, jak i dla całej wspólnoty parafialnej.

Wielu z naszych szafarzy posługuje wspólnie przy ołtarzu ze swoimi synami, którzy są ministrantami a czasem, (bo i to się zdarza) to właśnie posługa ministrancka synów bywa impulsem do zbliżenia się do ołtarza ich ojców (Piotrze…wielkie dzięki).

Służba liturgiczna to także, cisi i niewidoczni bohaterowie, którzy czuwają nad tym, aby wszystko było właściwie przygotowane – Pani Helenka i Pan Stanisław, oraz Ci, którzy pomagają nam w śpiewie uwielbiać Boga – nasi organiści Pan Jan i Pan Łukasz.

Całej służbie liturgicznej naszej parafii dziękujemy za ich piękną posługę.
Bogu niech będą dzięki!

Ksiądz Darek

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć oraz krótkiego filmu z tego wydarzenia.

 

Chcemy zaproponować nowy pomysł - projekt pod patronatem naszej parafialnej Grupy Modlitwy św. Ojca Pio. Na Facebooku utworzyliśmy grupę o nazwie Drużyna Ojca Pio /Squadra di Padre Pio/. Każdy, kto posiada jakąś rzecz jemu już być może nie potrzebną może ją przekazać temu, który jej poszukuje i potrzebuje. Działalność ta ma charakter charytatywny. Wymiana, przekazanie dokonuje się bezpłatnie na zasadzie: oddam - przekażę, a nie sprzedam. A my, jako moderatorzy pomagamy ludziom się skontaktować.

Można nas znaleźć na FB pod adresem: www.facebook.com/groups/druzynaopio lub wpisując Drużyna Ojca Pio. Zapraszamy i zachęcam do dołączenia do tej grupy.

 

Chciałbym Wam przekazać myślę radosną wiadomość - otóż, jak być może pamiętacie na tegorocznym Balu Parafialnym głównym celem naszej zbiórki było zasponsorowanie psa asystującego dla osoby z niepełnosprawnością. Inka /bo takie ma imię/ jest szczenięciem rasy labrador retriever u którego instruktorzy Fundacji DOGIQ przeprowadzili testy temperamentu pod kątem przyszłej pracy asystującej. Jest to radosna suczka, która szybko odnajduje się w nowych sytuacjach. Nie wykazuje strachu przed głośnymi dźwiękami, co jest bardzo istotne przy pracy psa asystującego. Jest bardzo czuła na to, co dzieje się w otoczeniu - w momencie reaguje na każdą zmianę, ma duże predyspozycje do współpracy z człowiekiem. Inka ukończyła z wyróżnieniem psie przedszkole, psią zerówkę, a wkrótce zacznie przygodę ze szkoleniem podstawowym.

Dalszą historię Inki będzie można obserwować na stronie Fundacji Dogiq - projekt Inka.

Pierwszy listopada, Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, w tym roku przeżywamy te dni wyjątkowo, inaczej niż zwykle, po raz pierwszy, mamy nadzieję ostatni…
Zapamiętamy go może nie tak, jak byśmy chcieli, bez spotkań z bliskimi, wieczornych powrotów z cmentarza. Ale to może jest wyjątkowa okazja, do szczególnego wspomnienia naszych zmarłych, podczas mszy Świętej, lub odbytej w skupieniu wieczornej modlitwy.

Skorzystajmy z tej okazji…

Wszyscy znamy ten wiersz Ks. Jana Twardowskiego, ale może dzisiaj odczytamy go na nowo, trochę inaczej ...

"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy….(…)

Więcej w komentarzu do wydarzeń…

 


Georges de la Tour św. Juda Tadeusz (fragm)

Święty Juda Tadeusz – obok świętej Rity – jest patronem osób przeżywających najtrudniejsze chwile życia. Znany jest szczególnie jako skuteczny orędownik wypraszający przed Bogiem łaskę pomyślnego rozwiązania tych beznadziejnych spraw, uczy nas w tych trudnych dniach nadziei i pomaga nie tracić ducha.

W czasach chaosu i niepewności nie trudno popaść w poważny kryzys. Trwające i trawiące cały świat rewolucje antyreligijne, antyspołeczne, antyludzkie, pandemia, z wymiaru globalnego często przenoszą się do życia konkretnych osób. W jaki sposób radzić sobie z niewyobrażalnym, niezawinionym cierpieniem? Jak trwać przy Bogu, kiedy – z ludzkiej perspektywy – wali się nam cały świat?

Czytaj więcej o Św. Judzie Tadeuszu w komentarzu do wydarzeń

 

Wspieraj Seniora

Liturgia słowa

... do św. Archanioła

Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha
bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył,
pokornie o to prosimy, a Ty,
Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne złe duchy,
które na zgubę dusz ludzkich
po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.

Msze święte

Nd: 80011001400
1900(recytowana z homilią)
Pn, Cz, Pt: 1800
Wt, Śr: 630
So: 8001800

Delegat

Delegat ds. Ochrony
Dzieci i Młodzieży

Ks. Łukasz Płaszewski
Kuria Metropolitalna
ul. Jordana 39
40-043 Katowice
kom.: +48 519 318 959
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Licznik odwiedzin

Dziś66
Wczoraj216
Tydzień480
Miesiąc282
Razem588521